I Międzynarodowy Konkurs Historyczny pt,,Śląskie zamki i pałace"
Dodane przez agnes1 dnia 24/07/2007
,,Śląskie zamki i pałace" to pierwsza edycja międzynarodowego konkursu historycznego, którego głównym celem jest propagowanie wiedzy o regionie, poprzez piękno i historię zamków i obiektów pałacowych na Śląsku. Honorowy patronat nad konkursem objęli:
*Konsul Generalny Republiki Czeskiej w Katowicach-Josef Byrtus
*Rektor Uniwersytetu Opolskiego-prof.dr hab. Stanisław Nicieja
*Rektor Śląskiego Uniwersytetu w Opawie-prof.Zdenek Jirasek
*Polskie Towarzystwo Heraldyczne-prof.dr hab. Stefan Kuczyński.
Konkurs składał się z dwóch części:
1. część pisemna-stworzenie pracy badawczej na temat jednego z wybranych obiektów pałacowych lub zamków śląskich(z wykazem pełnej bibliografii i bazy źródłowej)
2. część finałowa-test pisemny z zakresu historii Śląska, heraldyki i wiedzy o sztuce.
Zespół Szkół w konkursie reprezentowała uczennica kl.II b -Magdalena Moj-która stworzyła piękną pracę badawczą na temat historii i dziejów pałacu w Turawie. Spośród 554 prac przysłanych na konkurs, Magda dostała sie do ściesłej grupy 25 finalistów.
W dniach 16-17 maja 2007r. w zespole pałacowym w Jedlinie Zdroju odbył się finał konkursu, w którym Magdalena zajęła 7 miejsce.
Spotkanie konkursowe połączone było z otwarciem Sali Rycerskiej pałacu, wycieczką edukacyjną po pozostałościach budowy kwatery głównej A.Hitlera ,,Riese" oraz zwiedzaniem barokowego kościoła w Świdnicy.
Pobyt w Jedlinie Zdroju przebiegał w niezwykle sympatycznej atmosferze i mamy nadzieję,iż Zespół Szkół będzie co roku uczestniczył w finałowych rozgrywkach.


Agnieszka Fras-Suchecka