Każda polska szkoła może otrzymać teleskop
Dodane przez admin1 dnia 08/07/2008

Organizatorzy Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, który ma uczcić m.in. 400-setną rocznicę pierwszej obserwacji astronomicznej wykonanej instrumentem optycznym, przygotowali program, dzięki któremu setki tysięcy ludzi na całym świecie będzie mogło otrzymać niewielki teleskop pozwalający obserwować ciekawe zjawiska astronomiczne.
Galileoscope, nazwany od imienia Galileusza Galilei, włoskiego astronoma, który w 1609 roku po raz pierwszy skierował teleskop w niebo, to prosty instrument optyczny, który ma umożliwić obserwację m.in. gór i kraterów na Księżycu, Jowisza i jego największych satelitów czy Saturna wraz z pierścieniami.

Rozszerzona zawartość newsa
"Chcemy udostępnić tysiącom ludzi na całym świecie lunetę podobną do tej, z której korzystał Galileusz. Dzięki prostym obserwacjom poznają oni podstawowe informacje o Układzie Słonecznym, jego budowie i planetach, a niektórzy może zainteresują się astronomią" - powiedział Richard Fienberg, koordynator programu Galileoscope.

Ponieważ Galileoscope będzie zamawiany w setkach tysięcy egzemplarzy, jego cena będzie niezwykle niska - "Za ok. $10 otrzymamy instrument o bardzo dobrych parametrach technicznych i optycznych, a przy tym łatwy w obsłudze" - podkreśla Fienberg.

Dlatego właśnie astronomowie z całego świata chcą wykorzystać tę możliwość, by w proste teleskopy wyposażyć także szkoły. W Polsce zająć się tym planuje program Hands-On Universe, Europe, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i portal Astronomia.pl.

"Teleskopy nigdy nie były i pewnie nigdy już nie będą tak tanie. To świetna okazja, by do każdej polskiej szkoły podstawowej i gimnazjum trafił choć jeden, a najlepiej kilka, teleskopów dzięki którym młodzi ludzie będą mogli zobaczyć na własne oczy jak wygląda powierzchnia Srebrnego Globu czy Jowisz i jego największe księżyce. To może być jedyna taka okazja w tym stuleciu" - powiedział dr hab. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

"Liczymy na pomoc samorządów, które są organami prowadzącymi szkoły oraz kuratoriów oświaty - przy tak niskiej cenie wyposażenie w Galileoscopy wszystkich szkól w każdym powiecie nie będzie dużym wydatkiem. Rozpoczęliśmy także rozmowy z firmami, które mogłyby zostać sponsorem programu. Rzecz w tym ze Galileoscopy nie będą dostępne w sprzedaży detalicznej, wiec konieczne będzie zorganizowanie zamówień zbiorczych, na przykład dla wszystkich szkół w danym powiecie, województwie czy nawet dla całej Polski" - wyjaśnił Jan Pomierny, kierownik zespołu portalu Astronomia.pl.

Więcej informacji o programie Galileoscop można znaleźć w serwisie Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, pod adresem: http://www.astronomy2009.org/cornerstone-projects-mainmenu-80/the-galileoscope-mainmenu-83.html.

źródło: www.astronomia.pl